Kategorie
Nowości
Informacje
Polecamy
Sprzedaję na Allegro
Zobacz moje aukcje na Allegro
Szybki kontakt

GG 12017072

sklep@taniaksiazka.net

tel. 517-108-387

Nici Iukundy Elżbieta Ciesielska-Zając

19,50 zł

Produkt niedostępny
Waga:1.00 kg
Sprawdź koszty wysyłki

Koszty dostawy tego produktu

Witam !

Sprzedam książkę

Nici Iukundy

Opowieści o duchach Małachowianki

Ze strzępów słów układa się opowieść o pięknej Iukundzie – jedna z barwnych opowieści Małachowianki i część jej pradawnej tradycji.
Była córką możnego Krystyna z Gozdowa – komesa księcia Konrada Mazowieckiego. Urodziła się niema, jak jej matka. Ojciec i bracia, którzy pozostawali w służbie książęcej, żyli z dala od domu, w Płocku. Iukunda wyrastała samotnie, matka zmarła tuż po jej urodzeniu. Czego Iukunda nie mogła powiedzieć, umiała wyhaftować. Krystyn znał język córki, po każdym powrocie do domu pilnie oglądał jej krosna.
Nocami, przy kaganku, pracowała z pasją, opowiadała igłą o zmarłej matce, o miłości do ojca, do braci. Wyhaftowała na płaszczach ojca i braci podwójną srebrną lilię, przeglądającą się w czerwieni, a zręczny chłopak z podgrodzia wykuł dla swojej pani srebrną zapinkę z podwójną lilią przewiązaną dziewczęcą wstążką.
Krystyn bolał nad kalectwem córki. Miała już 18 lat, a nikt nie przysyłał swatów. Iukunda czuła obawy ojca, usuwała się do kobiecych izb, gdy do kasztelu przybywali rycerze Konrada. Jedynym miejscem, do którego szła bez obawy była polana w głębi lasu, gdzie żył stary Zielarz. Tylko Iukundzie pozwalał wejść do chaty obwieszonej pękami suszących się ziół, tylko ona była niemym świadkiem, jak warzy i uciera swoje tajemne leki.
Był wszakże człowiek, który pochyliłby się chętnie do nóg Krystyna w pokornej prośbie o rękę Iukundy – Sulisław, syn Dobiegniewa, opiekuna i wychowawcy synów Krystyna. Ojcowiznę spalili mu i zniszczyli Prusowie. Konrad przygarnął chłopca i uczynił z niego drużynnika. Niestety dla pięknej, niemej dziewczyny, ale córki wojewody, Sulisław był tylko sługą.
książka używana
stan bardzo dobry
09/10/15
 

 

Kliknij, aby zobaczyć duże zdjęcia
 
  
 

TuFotki.pl

 

 

 

 

Zobacz nasze pozostałe aukcje:

KomentarzePaneleAllegro.pl

Strona "o mnie"Wszystkie aukcje

  panel aukcji

Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

Napisz recenzję
Koszyk
...jest pusty

Bestsellery
Powiadomienia

Nici Iukundy Elżbieta Ciesielska-Zając

Promocje
e-Płatności
Szybkie płatności bankowe, płatności kartą kredytową i debetową.

Sprzedaję na Allegro
Zobacz moje aukcje na Allegro